Kevser Suresi

ARAPÇASI

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ * فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ * إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ

 

OKUNUŞU

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

İnnâ a’taynâkelkevser. Fesalli lirabbike venhar.İnne şânieke huvel’ebter.

 

TÜRKÇE ANLAMI

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın adıyla

Ey Hz. Muhammed! Doğru sana birçok nimet verdik. Öyleyse sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Doğrusu adı ve sanı tamamen ortadan kalkacak olan kimse gerçekte sana kin besleyen kimsedir.

 

TEFSİRİ

1) Ey Resulüm! Kuşkusuz biz sana Kevser’i verdik. Seni birçok fevkalade hayra eriştirdik, senin adını yükselttik. (Kevser’den maksat, alimlerin çoğuna göre cennette bir ırmak ya da bir havuzdur. Onun vasfı hakkında deniliyor ki: Onun suyu baldan tatlı, sütten daha ziyade beyaz, kardan daha soğuktur. Kaymaktan daha yumuşaktır. Ondan bir kere içen bir daha susuzluk hissetmez, onu ancak zevk ve mutluluk için içmeye devam eder. O güzel havuzun kenarı zeberceddendir. Bardakları gümüşten olup, gökteki yıldızlar kadar çoktur.)

2) Artık Ey Resulüm! Sen bu nimetleri ve ilahi lütufları sana ihsan buyurmuş olan Rabbin için namaz kılarak ve kurban keserek şükür vazifesini yerine getir. Keseceğin kurbanın etinden muhtaç olanlara yardımda bulun.

3) Ey insanların en faziletlisi! Muhakkak ki o sana hınç besleyen, bugz eden, sana ”ebter” ( soyu kesik) diyen kimse yok mu? İşte asıl ebter olan, dünyevi ve uhrevi hayırdan kesilip mahrum kalmış olan kişi kendisidir.

 

FAZİLETLERİ

Hz. Muhammed buyurmuştur ki ‘’ Kevser suresini her kim okursa, Allah’u Teâlâ o kimseye cennetinden su içirir. Kevser suresini her gün okumayı adet edinmek hısımları engeller. Sabah dilediği zaman uyanmak isteyenler yatmadan önce 3 kez Kevser Suresini okursa istedikleri saatte uyanırlar. Sureyi yazarak üzerinde taşıyan kimseler tüm kötülüklerden korunur.

 

OKUMA TERTİBİ
 1. Kevser suresini 100 kere okuyanın muradını Allah-ü Teala verir.
 2. 100 defa okursan gece rüyasında Peygamber efendimizi görür.
 3. Kevser suresini günlük hayatımızda her gün okuyanın kalbi iyi duygularla dolar taşar
 4. Her türlü meşru ihtiyaç için yağmur yağarken 100 defa okunursa ve dua edilirse muradı nasıl olur.
 5. Sabah erkenden ve istediği saatte uyanmak isteyen yatmadan önce üç kere Kevser suresini okursa istediği maksada hasıl olur.
 6. Günlük yaşantımızda her gün okumak düşmanların kinini engeller.
 7. Allah’ü Teala buyuruyor ki “İzzetime yemin ederim ki Kevser suresini kim inanarak ve sevabını umarak okursa onu affederim.”
 8. Kutbüddin İznikî buyuruyor ki “Bir kimse yatacağı vakit Kevser suresini okursa ve derse ki “Ya Rabbî! Beni sabah namazına uyandır.” derse, Allah’ü Teala nın izniyle o kimse sabah namazına uyanır.
 9. Bir kimse Kevser suresini yazıp üzerinde taşırsa her türlü tehlikeye karşı kendisini korumuş olur.
 10. Her kim cuma günü Kevser suresini 1000 defa okursa arkasından da bir defa salâvat-ı şerife getirip yerine yatsa ve abdestli olarak uyursa Resulullah (s.a.v.) peygamber efendimizi rüyasında görür.
 11. Her kim Kevser suresini okursa Allah’ü Teala ona cennet şehirlerinden su içirir.