Faziletleri ve Okuma Tertibi

FAZİLETLERİ

Kim ki, Farz namazlardan sonra “İnşirah Sûresini” okumaya devam ederse, işleri kolaylaşır, üzüntü ve kederi gider. Ummadığı yerden rızkı açılır.

Bu sûreyi okuyanın rızkı kolaylaşır. Kalb sıkıntıları gider ferahlık genişlik gelir. Rızık darlığı, gönül darlığı çeken buna devam etsin” Hadîs-i Şerif. Kalb hastaları bu sûreyi okumaya devam etmeli.

 

OKUMA TERTİBİ

Genel anlamda maneviyatta ilerlemek isteyenler için bu surenin günde 70 kez okunması tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte alınan yüksek seviyeli ilmi ve değerli keşifleri hazmetmek isteyenlerde günde 70 kez bu sureyi okumalıdır.

Daralan kimseler, iç sıkıntısı yaşayanlar ve bunalımda olanlar yaşadıkları sorunlardan kurtulmak için günlük olarak bu sureyi okumalıdır. Bu sureye devam eden kimselerin Allah tarafından muradlarına erdirileceği söylenmiştir. 5 vakit namazdan sonra bu sureyi okumaya devam edenler Allah tarafından her işleri kolaylaştırılır ve rızkını çoğaltmaktadır. Sıkıntılarını gidereceği gibi umulmadık yerden rızıklandıracaktır.

Bu süreyi her gün duha vaktinde 200’er kez okumaya devam eden kimse daha güzel durumlarla karşılaşır. Dilek için okunacak ise, 2 rekat hacet namazı kılınmalı ve besmele ile birlikte 152 kez elem neşrah leke sadrak suresini okumalıdır.

Bu sureyi her gün 7 defa okuyan kimseler kalp sıkıntısından kurtulur ve bol rızka kavuşur şeklinde de müjdelenmiştir. Ayrıca bu sureyi cam kaba koyup gül suyu ile yazıyı silip içen kimse, korku ve endişelerinden kurtulur. Tembellik ve keder halleri ise yok olur.

Kişi saçını ve sakalını tararken bu sureyi her gün okumaya devam ettiğinde fakirlik görmez. Her türlü sıkıntı için okunması gereken bu dua, din âlimleri tarafından da tavsiye edilmektedir.

Evliyalar, herhangi bir belanın gelmesinden sonra bu surenin okunmasını söylemiştir. Özellikle kalbinde sıkıntı olan kişiler namazdan sonra 10 kez okuduktan sonra her türlüdarlanmalar yok olur.