Fil Suresi

ARAPÇASI

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
اَلَمْ تَرَ كَيْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِاَصْحَابِ الْفِيلِ ﴿﴾ اَلَمْ يَجْعَلْ كَيْدَهُمْ فِى تَضْلِيلٍ ﴿﴾ وَاَرْسَلَ عَلَيهِم طَيْرًا اَباَبِيلَ ﴿﴾ تَرْمِيهِمْ بِحِجَارَةٍ مِنْ سِجِّيلٍ ﴿﴾ فَجَعَلَهُمْ كَعَصْفٍ مَاْكُولٌ ﴿﴾

OKUNUŞU

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm

 Elem tera keyfe fe’ale rabbuke biashâbilfîl. Elem yec’al keydehum fî tadlîl. Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl. Termîhim bihicâratin min siccîl. Fece’alehum ke’asfin me’kûl.

 

TÜRKÇE ANLAMI
Râhman ve Rahim  Allah’ın Adıyla
(Ey Muhammed! Kâbe’yi yıkmaya gelen) Fil sahiplerine Rabbinin ne ettiğini görmedin mi? Onların düzenlerini boşa çıkarmadı mı? Onların üzerine, sert taşlar atan sürülerle kuşlar gönderdi. Sonunda onları, yenilmiş ekin gibi yaptı.
TEFSİRİ
1)      Ey Habibim! Görmedin mi, yani görmüş gibi bilmedin mi? Yani elbette Rabbinin fil sahiplerine, Kabe’yi Muazzama’yı yıkmak isteyen o zalim kavme neler yaptığını Allah-u Teala’nın bildirmesi ile bildin.
2)      O kudreti sonsuz olan Alemlerin Rabbi, o fil sahiplerinin kurdukları tuzağa, onların Kabe hakkında aldıkları yıkma kararını bozgunluk içinde bırakmadın mı?
3)      Evet, Allah-u Teala o fil sahiplerini cezalandırmak için onların üzerlerine bölük bölük kuşlar (Ebabil kuşları) gönderdi.
4)      O kuşlar onların üzerine ‘’siccilden’’(pişmiş tuğladan) yapılmış taşlar atıyorlardı. Herhangi birinin başına isabet eden taş parçası, o kimsenin ayağından çıkarak öldürüyor veya bir hastalığa uğratarak helakine sebep veriyordu.
5)      Allah-u Teala Kabe’ye düşmanlık gösteren o hain topluluğu yenilip çiğnenmiş ekinler gibi kıldı. Hepsi de kutsal değerlere düşmanlığın sonucunda darmadağın olarak Allah-u Teala’nın kahrına uğramış oldular.
FAZİLETLERİ
Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Selem) buyurdu ki:
“Kim Fil suresini okursa, Allah’u Teâlâ onun hayatını düşmandan ve (suretinin ve ahlakının) değişmesinden korur.”
OKUMA TERTİBİ
Fil suresini düşmanlarına karşı 3, 5, 7 kez okuyan kişi, düşmanlarını yenerek mağlup eder.
Fil suresi akşam namazı ve yatsı namazı aralığında 250 defa okursa hasımlarını def eder.
Fil suresini akşam namazı ve yatsı namazı arasında 1000 defa okuyan kişinin, bütün dilekleri gerçekleşir ve her ne muradı varsa ona kavuşur.
Fil suresi savaş sırasında okunursa zafer ve galibiyete sebeptir.
Fil suresini bir kimse düşmanının yüzüne karşı okursa düşmanının perişan olmasına nedendir.
Fil suresi zalim bir insanın yanına giderken okunursa zalim kişinin düşmanlığından ve kötülüğünden emin olunarak korunur.
Fil suresi her gün sürekli olarak sabah namazının farzında veya sünnetinde Fatiha ile birlikte her iki rekatında okuyan kişi düşmanlarının şerrinden korunur ve emin olur.
Fil Suresi bir kiremit parçası üzerine yazılır ve intikam için o haneye gömülürse, o hane sahipleri huzursuz olur.